Plecak bezpieczny dla kręgosłupa – w trosce o nasze dzieci

plecak szkolny

Plecak bezpieczny dla kręgosłupa dziecka to podstawa! Jak wybrać bezpieczny plecak dla dziecka, który nie obciąży jego pleców, a przy tym pomieści wszelkie niezbędne przedmioty? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Odpowiedni plecak bezpieczny dla kręgosłupa potrafi zminimalizować ryzyko wad postawy, a w konsekwencji krzywego kręgosłupa u dziecka. Ze względu na to, że wasze dziecko będzie nosić swój plecak codziennie do szkoły, jego dobór jest niezwykle istotny zdrowia waszej pociechy. Zatem jak wybrać bezpieczny plecak dla dziecka?

Jak pewnie zauważyliście – współcześnie dzieci dźwigają coraz więcej. Szkolny plecak potrafi ważyć nawet 6-8kg, co w przypadku młodszych uczniów stanowi naprawdę sporą wagę. Źle dobrany plecak, w którym ciężar będzie rozkładał się nierównomiernie, a cała konstrukcja plecaka będzie uwierać dziecko podczas noszenia, może powodować znaczny dyskomfort i wpływać na późniejsze wady postawy i kręgosłupa.

Po czym więc poznać plecak bezpieczny dla kręgosłupa? Odpowiedni plecak to taki, który posiada wzmocnione plecy – najlepiej o ergonomicznym kształcie. Takie oparcie dla pleców waszego dziecka powinno być wykonane z usztywnianej, specjalnie wyprofilowanej pianki. Niezwykle ważne jest to, by plecak dopasowywał się do pleców dziecka. Po czym to poznać? Między plecy dziecka a usztywnienie plecaka powinniśmy z trudem włożyć naszą dłoń – taki plecak bezpieczny dla dziecka uchroni je przed bólami czy zesztywnieniem pleców czy karku.

Bezpieczny plecak dla dziecka powinien posiadać także usztywnione dno, które sprawi, że ciężkie przedmioty jak np. podręczniki nie będą ściągać całego plecaka w dół. Odpowiednie, to znaczy równomierne rozłożenie ciężaru ułatwią z kolei przegródki i kieszonki, w których wasze dziecko będzie mogło uporządkować wszystkie przybory – te najcięższe najbliżej pleców, a lżejsze jak np. strój na wf czy buty w przegródce z przodu plecaka.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, plecak bezpieczny dla kręgosłupa to taki, którego ciężar nie ściąga się w dół i nie przemieszcza w obrębie plecaka. Co jeszcze jest ważne? Otóż ogromną rolę odgrywają także szelki. Wpijające się w ramię wąskie materiałowe szelki mogą powodować dyskomfort waszego dziecka, natomiast te wzmocnione specjalną pianką i nieco grubsze będą o wiele wygodniejsze w noszeniu. Tutaj koniecznie zwróćcie uwagę czy plecak ma możliwość regulacji szelek. Dzięki temu z łatwością dopasujecie go nie tylko do wzrostu dziecka, lecz także do ubrania np. zimą, ze względu na grubą kurtkę, trzeba będzie je nieco wydłużyć. Szelki nie powinny uciskać waszego dziecka, ale nie mogą być też zbyt luźne. Dno plecaka powinno znajdować się powyżej dolnego odcinka kręgosłupa.

W kwestii tego jak wybrać plecak bezpieczny dla kręgosłupa pozostaje oczywiście nawyk prawidłowego noszenia plecaka. Pamiętajcie o tym, by zwracać uwagę na to czy wasze dziecko nosi plecak na obu ramionach i czy są one równej długości.

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.